Літо не є літом без сонячних ванн. Народна мудрість каже: «Куди рідко заглядає сонце, туди часто заходить лікар». Ультрафіолетові промені мають бактерицидний і протирахітний вплив. Перебування дитини на свіжому повітрі за сонячної погоди протягом 2,5–3 годин забезпечує організм добовою нормою вітаміну Д. Однак пам’ятаймо, що сонячні промені принесуть користь лише за умови обережності. Нагадаємо ці прості правила.• Не можна дозволяти дітям увесь день перебувати на сонці, адже це може призвести до погіршення апетиту, розкладу сну, вередувань. За сонячної погоди обов’язкова панамка з бавовняних тканин, бажано світлого кольору. Але навіть у панамці дитина має гратися у смугах світлотіні. Приймати сонячні ванни найкраще біля водойм у період з 9 до 11 або з 16 до 18 годин — у цей час сонце не дуже пекуче, а ультрафіолетове опромінювання найбільш ефективне. Спочатку сонячні ванни треба приймати в трусах і майці, а згодом — у самих трусиках.• У перші дні на відкритому сонці можна перебувати не більше ніж 5–6 хвилин. Поступово тривалість сонячних ванн збільшують до 10–15 хвилин (одноразове перебування на сонці) і до 40–50 хвилин (протягом дня). Після сонячних ванн дитині краще спочатку побути в затінку 10–15 хвилин, а потім скупатися або прийняти душ чи облитися водою з лійки.Однак якщо трапилася неприємність, необхідно знати правила надання першої допомоги.• У разі теплового та сонячного удару (почервоніння обличчя, активне потовиділення, слабкість; у тяжких випадках блідість, втрата свідомості, блювання) порушується нормальна теплорегуляція організму і підвищується температура тіла. Перша допомога в такому випадку полягає в тому, що дитину відносять у затінок, прохолодне місце, знімають з неї верхній одяг, на голову та груди кладуть змочений холодною водою рушник. Дитину напувають охолодженою кип’яченою водою.• У разі носової кровотечі дитину необхідно посадити з відкинутою назад головою, поклавши на перенісся холодну примочку.
ПЕРША ДОПОМОГА В РАЗІ СОНЯЧНИХ ОПІКІВ ТА ТЕПЛОВОГО УДАРУ ПАМ’ЯТКА
Улітку істотно зростає ризик перегрівання на сонці та навіть у тіні. У такому разі в дитини може настати тепловий удар та з’явитися сонячний опік.
У разі сонячного опіку
За підозри на сонячні опіки слід оглянути потерпілого і встановити важкість опіків. Насамперед, потерпілого слід перенести в прохолодне місце. Важкість опіку визначається глибиною ураження шкіри та площею опікової поверхні.
Розрізняють чотири ступеня опіків:
• І ступінь — почервоніння шкіри, свербіння, незначний набряк, можливе лущення;
• ІІ ступінь — утворення пухирів з рідиною всередині;
• ІІІ ступінь — омертвіння тканини;
• ІV ступінь — обвуглювання тканини.
Сонячні опіки найчастіше є опіками І ступеня, рідше — ІІ. Насамперед, слід прикласти на 5–10 хвилин до обпечених ділянок тіла пузир з льодом або інший холодний предмет з морозильної камери, загорнений у чисту тканину.
Глибокий та великий за охопленням поверхні шкіри опік може викликати опіковий шок. У дітей, старших ніж 3 роки, опіковий шок розвивається за площі поверхневого опіку понад 10 %, у дітей від 1 до 3 років — понад 5 %, у дітей до 1 року — понад 3 %. Імовірність появи глибоких опіків у дітей висока через те, що їхня шкіра позбавлена захисних властивостей, що формуються з віком.
У разі ураження шкірного покриву необхідно накласти стерильну пов’язку. За опіків І ступеня опікову поверхню можна передчасно змазати маззю на основі пантенолу.
Для попередження інфікування не можна торкатися опікової поверхні руками чи розтинати пухирі.
ЯК ЗАПОБІГТИ ХАРЧОВИМ ОТРУЄННЯМ УЛІТКУ
Немає коментарів:
Дописати коментар